Hamar múlik, mint a pünkösdi királyság. Nézzük meg mit jelent ez a közmondás: . A rövid időtartamot jellemzik így, a valóban csak kurta ideig tartó pükösdi királysággal. De ki az a pünkösdi király és honnan ered ez a közmondás? Mi a magyarázata ennek a közmondásnak? Olvass tovább!
Hamar múlik, mint a pünkösdi királyság jelentése
A pünkösd egy egyházi ünnep, húsvét utáni 7. vasárnapon tartják. Pünkösd jelentése pontosan a linkre kattintva olvasható. Az ünnephez kapcsolódó népszokások (májusfa állítás, tavasz köszöntés, stb.) közül a pünkösdi király választás volt az egyik legnépszerűbb.
A pünkösdi király
A választás szó ebben az esetben talán nem is megfelelő szó, hiszen a településen a legények különféle ügyességi versenyeken mérték össze az erejüket. Lovas versenyek, futó versenyek és különböző ügyességi próbák után dőlt el, hogy ki a pünkösdi király.
Miután megválasztották a „királyt”, megkezdődött az uralkodása. Ez azt jelentette, hogy a faluban minden ünnepségre hivatalos volt a lakodalomtól kezdve a különböző bálokig. A kocsmában ingyen ihatott – amíg tartott az uralkodása.
A pünkösdi királyság nem tart örökké. Ami jó, az hamar véget ér.
A pünkösdi királyt egy-két napra, néhol egy hétre választották, ám volt ahol egy egész éven át „uralkodott”.
Hamar múlik, mint a pünkösdi királyság előfordulásai
- Pünkösdi királyság, nem nagy uraság.
- Régen elmúlt a pünkösdi királyság.
- Régen volt az, mikor pünkösdi király volt.
- Rövid, mint a pünkösdi királyság. (Egy napig tart.)
- Hamar véget ér, mint a pünkösdi királyság.
Ha tudod mit jelent, használd ezt a közmondást bátran a hétköznapokban! Lehet, hogy ezzel az egy mondattal jobban ki tudod magad fejezni, mint percekig tartó magyarázattal.
Nem elég egyértelmű a magyarázat? Segíts nekem, írd meg kommentben, amit te gondolsz erről a közmondásról! Ha tetszett amit olvastál, akkor mutasd meg másnak is: oszd meg, vagy küld el az ismerőseidnek a közösségi oldalakon!